Defne Yaprağı

Latince adı “Laurus Nobilis” olan defnegiller familyasındandır. Çokyıllık adı verilen dört  mevsimde de yapraklarını dökmeyen bir bitki türüdür. Akdeniz ülkeleri anavatanı sayılmaktadır. Bütün Avrupa, Ege ve Akdeniz bölgelerinde doğal koşullarda bol miktarda yetişebilmektedir.  Dünya’nın Defne yaprağı ihtiyacını %80 Türkiye karşılamaktadır.   
 
Defne yaprağının özel bir görüntüye sahiptir. Görünüm olarak mızrak ucunu andırmaktadır.  Fakat kokusu ile tadı tüm bitkilerden ayırt edilebilen benzersiz bir güzelliktedir. Özellikle  sofraların vazgeçilmezi olan Defne lezzet artırıcı bir bitki olarak bilinmektedir. Özgün aroması ve  kokusu ile yemeklere mistik bir tat katmaktadır.     

Defne yaprağı insan sağlığı açısından üstün özelliklere sahip iyileştiri etkiye sahip bir mucizevi  bitkidir. Soğuk kış aylarında gribal enfeksiyonlarla baş etmenin en kolay yolu olarak gösterilebilir.  İçerisnde yer ala vitamin ve minerallerle tam bir sağlık deposuna benzetebiliriz. Karaciğer, mide  ve böbrekler ile ilgilili sorunlara da olumlu etkisini gösteren bu bitki daha bir çok raahtsızlığa iyi  gelmektedir.  Dikkat edilmesi gerek en önemli şey bu bitkinin zehirli türleri bulunmaktadır. ﷿u durumla karşı  karşıya kalmamak için alanında uzmanlaşmış kişilerce doğru mevsimde hasatı gerçekleştirilen  bitkilerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.